Niewypoczęci – pobudzeni
Przez
lek. med. Grażyna Kuczek
|
Ostatnia aktualizacja:
7 lipca, 2019

W dzisiejszym pędzącym świecie robimy wszystko, aby nasz organizm dał z siebie wszystko. Niestety najczęściej robimy to jego kosztem. Często pierwsze pytanie, które zadajemy z rana brzmi: Kawa czy herbata?
Wszystko dlatego, że nie wypoczęliśmy wystarczająco dobrze, czujemy, że brak nam energii, aby zmierzyć się z wyzwaniami nadchodzącego dnia i potrzebujemy czegoś, co postawi nas na nogi. Kofeina przychodzi nam z pomocą. Jedni piją kawę, inni herbatę, a jeszcze inni coca-colę.
Kofeina jest naszym ulubionym stymulantem. Za tą stymulację płacimy jednak bardzo wysoką cenę. Kofeina ma bardzo wiele działań ubocznych, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Badania pokazały, że statystycznie śpimy o jedną godzinę krócej na dobę w porównaniu do naszych dziadków i pradziadków. Wynika z tego, że śpimy o 7 godzin krócej na tydzień w porównaniu do naszych niedalekich przodków. To oznacza, że tracimy całą jedną noc w tygodniu, która powinna być przeznaczona na odpoczynek nocny. Stąd w dużej mierze wynika nienajlepsze samopoczucie rano po przebudzeniu, a tak naprawdę po wyrwaniu ze snu dzwonkiem budzika. Nikt nie lubi tego uczucia. Po wypiciu napoju z kofeiną samopoczucie poprawia się, ale organizm dalej nie jest wypoczęty. Niedostateczny wypoczynek może doprowadzić do wielu zaburzeń, a nawet poważnych schorzeń. W efekcie stosowania kofeiny mogą pojawić się przeróżne dolegliwości, głównie ze strony układu nerwowego: niepokój, nerwowość, podniecenie, zaburzenia rytmu serca, utrwalone pobudzenie psychosomatyczne, stany lękowe, uczucie niepokoju, depresja, chwilowe zaburzenia świadomości, bóle głowy, znużenie, senność, pogorszenie jakości snu, bezsenność, spadek sprawności umysłowej, osłabienie pamięci, zawroty głowy, drżenie palców, zespół niespokojnych nóg, ogólne rozbicie, obniżenie czasu reakcji, upośledzenie precyzyjnej koordynacji ruchowej, a także zaburzenia gastryczne.
Do tego wszystkiego warto pamiętać, że kofeina jest substancją uzależniającą powodującą wzrost ilości receptorów adenozynowych na neuronach. Dlatego po odstawieniu kofeiny mogą pojawić się objawy z odstawienia, takie jak: ból głowy, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, osłabienie i ogólne rozbicie. Na szczęście wystarczy odstawić kofeinę na okres od dwóch dni do dwóch tygodni, aby ustąpiły wszelkie objawy abstynencyjne.
Rozbudzająca, poranna kawa może wydawać się nieodzowna osobie zmagającej się z porannym zmęczeniem. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to właściwy sposób na pozbycie się tego uczucia. Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości godzin snu i odpoczynku. W przeciwnym razie pozostaje pobudzony, a nie wypoczęty, a to może w po pewnym czasie skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.