Chcesz jeść zdrowo i różnorodnie? Uważasz, że nie masz czasu, albo funduszy, aby wprowadzić urozmaiconą dietę dla swojej rodziny? Zastosuj kilka prostych wskazówek i porad, a zobaczysz, że to nie takie trudne!
Oczywiście chodzi o te produkty, które mogą leżeć dłużej i nie psują się. Wiadomo, że w marketach i okolicznych sklepach najczęściej znajdziesz najbardziej popularne produkty: biały ryż, kaszę gryczaną, pęczak, mannę… Tak naprawdę wybór jest znacznie większy!
Zajrzyj do sklepu i zobacz jaki jest wybór: kasza jaglana, kukurydziana, orkiszowa, gryczana palona i niepalona, kuskus zwykły, razowy, perłowy…
Ryż nie musi być biały! Jest też ryż brązowy, czerwony, czarny… okrągły i podłużny.
Robiąc większe zakupy masz pewność, że w twojej spiżarni (lub kuchennej szafce) znajdzie się wiele różnorodnych produktów, po które zawsze można sięgnąć.
Jeśli będziesz miał w domu np. kilka paczek soczewicy, to możesz być pewny, że zrobienie nawet na szybko kotletów (przepis tutaj) zajmie ci nie więcej czasu niż zrobienie mielonych z mięsa. Zupa z soczewicy i ziemniaków jest prosta, sycąca i niedroga.
Mając w domu kilka różnych kasz dobrych na śniadanie minimalizujesz ryzyko, że codziennie będziesz podawać płatki kukurydziane (patrz punkt 6)
2. JEDEN PRODUKT – WIELE MOŻLIWOŚCI.
Cieciorka gotuje się długo – to prawda. Ale można ugotować jej więcej, a potem stworzyć kilka różnych, ciekawych dań. Na naszym profilu na FB znajdziesz przepis na bezglutenowe muffiny z cieciorki!
Soczewica czerwona, zielona i żółta gotują się szybko, nie trzeba ich namaczać, a możliwości wykorzystania też jest wiele.
Ugotuj paczkę soczewicy – z części możesz zrobić szybkie kotlety, część wykorzystać do pasztetu z soczewicy, a część na pastę do chleba lub zupę! Pasztet z powodzeniem można zamrozić i wyciągnąć w dogodnym momencie.
3. CO NA KANAPKI?
Kanapka jest najpopularniejszym daniem śniadaniowym i kolacyjnym. Zazwyczaj na kawałku chleba ląduje ser, wędlina, twaróg. Może się znudzić. Odkryj wspaniały świat past do chleba!
Możesz robić je samodzielnie (np. z rybą wędzoną, jajkiem, cieciorką, słonecznikiem, awokado).
Możesz też skorzystać z gotowych propozycji – np past firmy Primavika – smacznych, wegetariańskich, zdrowych i bez sztucznych dodatków.
Dobrą alternatywą dla dżemów i kremów czekoladowych jest pyszne masło orzechowe lub migdałowe.
4. ZDROWE SŁODYCZE I PRZEKĄSKI
Wiadomo, że najszybciej jest sięgnąć po produkt gotowy. Często jednak nie zastanawiamy się co tak naprawdę kryje w sobie ulubiony serek dziecka czy, wydawałoby się, zdrowy jogurt smakowy.
Rodzicom się wydaje, że dają dziecku wapń i witaminy, a w rzeczywistości serwują mu mnóstwo niepotrzebnego cukru. Wiadomo, że raz na jakiś czas nic się nie stanie, jeśli dziecko dostanie „danonka”, ale na co dzień lepiej dać mu na podwieczorek, drugie śniadanie czy przekąskę coś zdrowszego. Co proponujemy?
Domowy budyń, niekoniecznie na mleku krowim. Wypróbuj mleko owsiane, ryżowe. Można je stosować zamiennie
Domowy kisiel – niskokaloryczny, pyszny, pod warunkiem, że zrobiony na dobrym soku owocowym. Można dodać do niego amarantus ekspandowany, płatki, wetrzeć jabłko albo wkroić banana.
Suszone owoce – daktyle, figi, jabłka – szybko zaspokajają potrzebę zjedzenia „czegoś słodkiego”, a dodatkowo dostarczają cennych witamin.
5. CO NA DRUGIE ŚNIADANIE DO SZKOŁY LUB DO PRACY?
Kanapki wydają się rozwiązaniem oczywistym i na pewno nie trzeba z nich rezygnować. Zwłaszcza, jeśli wykorzystacie nasze pomysły zawarte w punkcie nr 3.
Można jednak pokusić się o zrobienie czegoś innego. Proponujemy wytrawne muffinki.
Przygotowanie ich zajmie ok 15 minut (plus 20 min pieczenia). Można zrobić je dzień wcześniej.
Możliwości są nieograniczone – mogą być z serem, szynką, warzywami. Na bazie mąki pszennej, albo bezglutenowe.
Jeśli lubicie drugie śniadanie na słodko, to przepisów na słodkie muffinki też nie brakuje! Np. bezglutenowe muffinki z karobem (również na FB)
6. PODSUMOWUJĄC – JAKIE PRODUKTY WARTO WPROWADZIĆ DO DIETY DZIECKA I CAŁEJ RODZINY?
Sprawdź takie produkty jak:
Kasze: pęczak, jaglana, gryczana palona i niepalona, kus kus, kukurydziana, quinoa
Rośliny strączkowe: soczewica czerwona, soczewica zielona, soczewica brązowa, cieciorka, fasolka mung
Kiełki – samodzielna hodowla nie jest trudna! Najpopularniejsze kiełki to rzodkiewka, rzeżucha, lucerna, fasolka mung, słonecznik. Dostępne cały rok źródło witamin.
Zamienniki białego cukru – syrop z agawy, melasa, ksylitol, stevia
Amarantus – zwłaszcza polecamy amarantus ekspandowany – nie wymaga obróbki, gotowy dodatek do wielu dań i deserów.
Karob – zamiennik kakao, mniej kaloryczny, dobry dla alergików
Pełnoziarniste mąki