Pokonać bezsenność

Przez | Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2022

Pokonać bezsenność

Nasze samopoczucie rano zależy głównie od był nasz nocny sen. Nie okradajmy się z niego. Ani kłopoty, ani pośpiech, ani nawał powinien nam go zabierać. Jeśli skracamy sen, aby uzyskać więcej czasu na musimy pamiętać, że w ten sposób zmniejszamy sprawność naszego organizmu.

  

Skutki braku snu

 
Fizyczna aktywność powoduje zmęczenie. Stopniowo w ciągu dnia słabniemy, tak że z radością witamy godziny wieczorne i możliwość pójścia spać. Po dobrym nocnym wypoczynku wstajemy odświeżeni i gotowi do podjęcia swoich obowiązków na nowo. Gdy jednak nasza praca, TV, nauka, nocne życie i inne czynności sprawiają, że mamy niedostateczną ilość snu, zostajemy skazani na budzenie się zmęczonymi i z uczuciem wyczerpania. Zwykle jesteśmy wtedy skłonni do poirytowania, zniecierpliwienia i kłótliwości, mamy koncentracją i trudności z zapamiętywaniem, a w pracy efektywni. 

Przepis na dobry sen

 
Wielu ludzi w obecnych czasach cierpi na bezsenność. W większości przypadków jest to związane ze złym stylem życia. Trudności z zasypianiem można próbować zwalczyć za pomocą kilku prostych recept. Kuracja tabletkami nie należy do najlepszych rozwiązań. Ich przewlekłe stosowanie grozi uzależnieniem, pogarsza samopoczucie i nie sprowadza zdrowego snu. Należy raczej nauczyć się, jak odpowiednio przygotować się do snu. 

15 dobrych rad na zdrowy sen

 

1. Ustal regularne godziny snu

 
Dobrze jest przyzwyczaić się do chodzenia spać zawsze o tej samej porze. Organizm wytworzy sobie wtedy stały rytm, w którym będzie miejsce i na sen. 

2. Nie jedz bezpośrednio przed snem

 
Twoje ciało nie może odpowiednio odpocząć, gdy żołądek wciąż jeszcze pracuje. Posiłek należy spożyć najpóźniej 2–3 godziny przed pójściem spać. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i niezbyt obfity. 

3. Nie pij żadnego alkoholu

 
Wiele osób, które borykają się z bezsennością, próbuje pomóc sobie, pijąc alkohol przed snem. Rzeczywiście łatwiej po nim zasnąć, ale trudniej się wyspać. Alkohol ma bowiem działanie pobudzające. Osoba, która wypije drinka ma płytki sen i nie przechodzi przez wszystkie jego naturalne fazy. Alkohol powoduje też, że sen staje się niespokojny, co sprzyja częstemu budzeniu się w środku nocy. 

[the_ad id=”4052″]

4. Unikaj kofeiny

 
Nie trzeba nawet pić kawy, żeby mieć problemy z zasypianiem. Uczynią to również wszystkie inne produkty stymulujące zawierające kofeinę, jak: herbata, kakao, coca-cola, czekolada – wypite lub spożyte w ciągu dnia. Podobnie mogą działać leki zawierające kofeinę. 

5. Nie pal papierosów

 
Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym pobudza układ nerwowy podobnie jak kofeina, a nawet bardziej. Podnosi ciśnienie krwi i przyśpiesza puls, czyni sen niespokojnym i przerywanym.

6. Nie oglądaj kryminałów ani horrorów

 
Programy telewizyjne, które podniecają, straszą, przerażają nigdy nie powinny być oglądane przed udaniem się do łóżka. 

7. Zadbaj na najlepsze warunki snu

 
Urządź sypialnię tak, aby otoczenie sprzyjało wypoczynkowi: pomaluj ściany na spokojny kolor (łososiowy, ciepły słoneczny, ciepła zieleń). Łóżko powinno być wygodne i obszerne – w nim przecież
spędzamy 1/3 życia. Wyłącz ogrzewanie i otwórz okno – pokój dobrze przewietrzony gwarantuje najlepszy sen. Zimą wstaw do sypialni nawilżacz lub połóż mokry ręcznik na kaloryferze. Postaraj się, aby w pokoju nie było zbyt gorąco – temperatura nie powinna przekraczać 16–18 stopni C. Zgaś światło i wyłącz wszystkie odbiorniki, komputer, Wi-Fi. Zadbaj też, aby do pokoju nie docierał zgiełk czy światło z ulicy. Najlepiej śpi się w ciemności i w ciszy. 

8. Weź kąpiel relaksującą

 
Woda ma zdumiewające właściwości odprężające. Zrób sobie piętnastominutową ciepłą kąpiel. Można jej działanie wzmocnić przygotowując wywar z ziół, np. z szyszek chmielu lub kwiatów lawendy (8 łyżek ziół na 2 litry wody gotować 3–5 minut), odcedzić i wlać do wanny. Można też dodać olejki eteryczne. Świetnie nadają się do tego celu olejek lawendowy, tymiankowy, pomarańczowy, walerianowy i rumiankowy stosowane w różnych proporcjach. 

9. słuchaj odprężającej muzyki

 
Niech do snu kołyszą cię łagodne dźwięki. Muzyka klasyczna może okazać się pomocna. Warto też słuchać relaksującej muzyki chrześcijańskiej, której treści wprowadzają w kojący nastrój i pogodę ducha. 

10. Wypij herbatkę nasenną

 
W zaśnięciu może też pomóc szklanka naparu z melisy, kozłka lekarskiego, serdecznika, rumianku i lawendy. Zioła te relaksują, odprężają, a przez to pomagają w zasypianiu. 

11. Utrzymuj dobry stan fizyczny

 
Ćwiczenia fizyczne wydłużają fazę głębokiego snu. Ruch zwiększa wydzielanie endorfin, które rozluźniają mięśnie i powodują ogólne dobre samopoczucie. W ciągu dnia pójdź na pływalnię, wsiądź na rower, ćwicz aerobik, uprawiaj jogging. Są to ćwiczenia dość intensywne i nie nadają się na czas tuż przed samym snem. Znawcy mówią, że organizm wycisza się dopiero kilka godzin po wysiłku i wtedy odczuwamy senność. Przed pójściem spać najlepiej udać się na krótki spacer na świeżym powietrzu. 

12. Nie unikaj seksu

 
Uprawianie miłości, podobnie jak wysiłek fizyczny, zwiększa produkcję endorfin w mózgu, a także serotoniny i dopaminy; tym samym wprowadza w szczególnie przyjemny nastrój. Seks wspaniale relaksuje, łagodzi napięcie mięśni, działa odprężająco, a to powoduje, że szybciej zasypiamy i lepiej śpimy. 

13. Kłopotów z pracy nie zabieraj do sypialni

 
Psycholodzy twierdzą, że sen to czuły barometr naszej kondycji psychicznej. Przed snem rozstań się ze wszystkimi problemami, choćby najbardziej niepokojącymi i ważnymi. Zrelaksuj się. Umysł wolny od zmartwień pozwoli, aby ciało pogrążyło się w głębokim śnie. Lekarze zajmujący się bezsennością radzą, aby codziennie sporządzić raport z tego co się zrobiło i co ma się jeszcze do zrobienia. Taki rachunek sprawia, że myśli przestają uporczywie krążyć wokół wydarzeń minionego dnia. Pozostaje jedynie satysfakcja z tego, ile byliśmy w stanie dzisiaj dokonać, a przecież jutrzejsze problemy są podobne do tych, z którymi tak świetnie radziliśmy sobie dzisiaj. 

[the_ad id=”4052″]

14. Ucz się pozytywnej wyobraźni

 
Jakże często martwimy się niepotrzebnie tym, co przyniesie przyszłość. Dla wielu osób nadmierna troska o przyszłość połączona z obawami jest poważnym czynnikiem pozbawiającym snu. Tymczasem obawy dotyczące przyszłości są najczęściej zupełnie nieuzasadnione i niepotrzebne – są jedynie tworem naszej wyobraźni. Jeżeli właściwie planujemy i staramy się zrobić wszystko, co możemy, aby nasza przyszłość była pomyślna, nie mamy powodów zamartwiać się o jutro. Uczmy się wypełniać nasze obowiązki dnia dzisiejszego i patrzeć w przyszłość z nadzieją. 

15. Złóż wszystkie sprawy w ręce Boga

 
W końcu z każdym problemem można zwrócić się do Boga mając pewność, że On ma o wszystkich staranie, nigdy nie zawodzi i zawsze jest gotów dać najlepsze rozwiązanie. On stworzył nas do radości, szczęścia i zdrowia i stale zainteresowany jest tym, abyśmy mogli realizować ten ideał w naszym życiu. Jezus zaprasza: „Pójdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie” (Ewangelia św. Mateusza 11,28). Jest to najlepszy i najpewniejszy sposób, aby wewnętrzny pokój stał się naszym udziałem. Wzmacniaj swoją wiarę i rozwijaj się duchowo poprzez regularne czytanie Pisma Świętego i wartościową lekturę chrześcijańską. 

Konsultacja z lekarzem

 
Bezsenność może w niektórych przypadkach mieć związek z istniejącymi schorzeniami. Nazywamy ją bezsennością wtórną. Wówczas konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie choroby podstawowej. Bezsenność może towarzyszyć chorobom i dolegliwościom reumatycznym, schorzeniom układu krążenia, problemom z tarczycą, niektórym chorobom układu nerwowego, problemom żołądkowym, zaburzeniom oddychania oraz zaburzeniom hormonalnym. Podstawą właściwego leczenia powinna być dokładna diagnoza i dobranie odpowiedniej terapii. 

Niniejszy artykuł pochodzi z kwartalnika Zdrowie z wyboru nr 59/2017 

Zdrowie z wyboru 59/2017

Podobne artykuły