Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Zielone masełko

Oceń przepis:
0/5 (0 Reviews)

Przygotowanie:

5 minut

Przyrządzenie:

20 minut

Porcja:

400 g

Z czym kojarzy się zielony kolor? Ogrodnikom z wiosenną świeżą trawą…którą trzeba wypielić 😉 Miejskim mieszkańcom z kawałkiem ciszy (ciekawy jest mechanizm ustalania poziomu hałasu dla ciszy ;-)) w środku zgiełku miasta. Znanym mi wielbicielom komedii najprzystojniejszym zielonym amantem czyli Shrekiem. Mnie natomiast zdecydowanie z najlepszymi koktajlami świata – zielonymi smoothie… Cudo, słodko – wytrawne, nieco trawiaste w smaku o czupurnym aromacie dzikości… posypane pestkami słonecznika, dyni czy sezamu… czasem jakiś prażony orzeszek… tak chrupnąć sobie w tej zieloności… Na fali tychże skojarzeń wyciągnęłam z woreczka resztki umytego szpinaku – mało tego było na smoothie… co można więc na zielono zrobić? Z czosnkiem mu po drodze, szczególnie podsmażonym. A że podduszona na oleju szałwia jest doskonała, to pogalopowałam wprost na zielone nieopielone zagony (ekologiczna się zrobiłam do bólu – jak ta ekologia czas oszczędza!) po wspaniałe aromatyczne przeciwzapalne ziółko i ogarnęło mnie zielone uniesienie. Efektem jest ciekawe potężnie zielone masełko Shreka (jeśli dzięki tej nazwie mąż nie spróbuje, to już nie ma mocnych , bo sami swoi nic nie wskórają ;-))

 źródło:http://swojskozfasolka.blogspot.com

0/5 (0 Reviews)

Składniki​

Sposób przyrządzenia

 1. Na patelnię wlać olej i wrzucić posiekany i zgnieciony czosnek. Podgrzewać.
 1. Gdy się zeszkli dodać pokrojony szpinak i sól.
 1. Dusić 1 minutę.
 1. Dodać posiekaną szałwię, dusić 1 minutę.
 1. Dolać wodę i wsypać płatki, gałkę i bazylię, dusić 3 minuty mieszając.
 1. Dodać masło orzechowe i zmiksować na gładko.
 1. Do masełka dodać posiekany drobno koperek.

Popularne artykuły

A to ciekawe ...

 • Chia inaczej szałwia hiszpańska (Salvia columbariae) posiada niezwykłe właściwości. Nasiona chia zawierają dużą ilość bardzo wartościowych i odżywczych składników. Te niepozorne nasionka kryją w sobie potężną dawkę energii, która wzmocni każdy ludzki organizm.
 • Karob (mączka z chleba świętojańskiego) jeden z najzdrowszych produktów żywieniowych, doskonałe źródło niezbędnych minerałów i witamin. Ziarna karobu są nieocenionym źródłem białka, magnezu, żelaza, wapnia, węglowodanów i fosforu. Karob w proszku wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako substytut czekolady.
 • Agar – substancja żelująca, której głównym składnikiem jest trudno przyswajalny przez człowieka cukier galaktoza. Agar-agar w zimnej wodzie pęcznieje, natomiast dobrze rozpuszcza się w wodzie o temperaturze ok. 90-100 °C, a zestala się, tworząc rodzaj żelu w 40-50 °C. Agar zawiera około 90% polisacharydów. Głównymi składnikami cukrowymi tych związków są: agaroza (około 70%) oraz kwaśna agaropektyna. Na ogół skład jest zmienny i zależy od pochodzenia surowca. Jako substancja silnie pęczniejąca jest stosowany jako środek łagodnie przeczyszczający. Agar jest wykorzystywany jako naturalny, bezsmakowy i bezpieczniejszy od żelatyny środek żelujący przy produkcji słodyczy i innych przemysłowych produktów spożywczych.
 • Quinoa (komosa ryżowa) jest skarbnicą witamin i minerałów, nie bez powodu więc okrzyknięto ją mianem Złota Inków. Ziarno quinoa jest bezglutenowe i ma niski indeks glikemiczny.
 • Sorgo (Sorghum ) – bardzo wartościowa roślina zbożowa uprawiana w Meksyku. Zawiera do 13% białka oraz witaminy z grupy B. Liście wykorzystuje się jako paszę dla bydła, a ziarno przerabia na kaszę i mąkę.
 • Borówki amerykańskie – mogą zapobiegać infekcjim drug moczowych. Podobnie jak żurawina zawierają związki, które utrudniają szkodliwym bakteriom przyleganie do ściany pęcherza. Jeśli zniechęca Cię cierpki smak żurawiny, spróbuj soku z owoców borówki lub dodaj szklenkę borówek do ulubionego koktajlu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *